Czy znasz warunki przeprowadzenia legalnej „loterii wizytówkowej”?
Umowa zawarta hybrydowo
18 stycznia, 2024W erze postępującej cyfryzacji strony coraz częściej decydują się na zawieranie umów przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Jednak co w sytuacji, jeżeli kontrakt ma zostać podpisany przy wykorzystaniu różnych rodzajów podpisów?
Tradycyjną i najpopularniejszą formą zawarcia umowy jest oczywiście zwykła forma pisemna, a zatem złożenie przez strony własnoręcznych podpisów na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany (art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego[1]).
W przypadku umowy zawieranej w formie elektronicznej wystarczające jest złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym (art. 781 § 1 Kodeksu cywilnego).
Co niezwykle istotne, zgodnie z art. 781 § 2 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
Czy dopuszczalne jest zatem, aby jedna ze stron złożyła własnoręczny podpis pod egzemplarzem umowy, a następnie przekazała go drugiej stronie, który ta podpisze w formie elektronicznej? Czy też bardziej właściwe byłoby odwrócenie kolejności i uprzednie podpisanie elektroniczne, a następnie wydrukowanie i złożenie podpisu własnoręcznego przez kontrahenta. Każde z powyższych rozwiązań jest błędne.
W takiej sytuacji rekomendowane jest niezależne podpisanie „swojego” egzemplarza umowy przez każdą ze stron w odpowiedniej formie, a następnie przekazanie tego egzemplarza drugiej stronie. Taka umowa zostanie zawarta z chwilą wymiany pomiędzy kontrahentami pliku elektronicznego zawierającego treść umowy podpisaną przez jedną ze stron przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz papierowego egzemplarza umowy podpisanego własnoręcznie przez drugą stronę.
[1] ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610)